hlavní foto

Uhelné safari na Mostecku

Zkuste se podívat na uhelné Mostecko trochu jinak a na vlastní oči. Využijte příležitost a účastněte se projektu - uhelné safari. Jedná se vlastně o komentované exkurze v těžební oblasti mostecké uhelné pánve, při které můžete spatřit povrchové velkolomy i rekultivované plochy. Vše probíhá za plného provozu dolu a k vidělní je celý cyklus dobývání uhlí od těžby skrývky, přes těžbu uhlí až po rekultivaci. Uhelného safari se můžete účastnit, dle planovaného programu a to vždy ve středu a v sobotu od dubna do října a délka programu je přibližně tři až čtyři hodiny. Zlatým hřebem programu safari bývá příležitost vidět skupinu muflonů, která si tento prostor kupodivu oblíbila.

Svatba v Paláci Kinských

Zpříjemněte si teple letní dny příjemnou vycházkou do zahrady Kinských na Smíchově a můžete spojit tuto cestu s návštěvou aktuální výstavy v Letohrádku Kinských věnované vesnickým veselkám v Čechách a na Moravě v 19. a 20.století . Na výstavě uvidíte řadu svatebních krojů, ukázky svatebních kytic nebo svatebních obřadníků, darů či výzdoby. Zároveň se dozvíte, jak vznikla tradice svatebních družiček a závojů, ale také co bylo obvyklou součástí věna. Výstava je otevřena každý den, mimo pondělí od 10 do 18 hod., a to až do 7.1.2018.

Jak začít s rybařením

Pro získání prvního rybářského lístku je třeba složit zkoušku - test u místní organizace Rybářského svazu. Okruhy k testu se týkají například znalosti legislativy o rybářství, detailních znalostí rybářského řádu, poznávání druhů ryb a vodních organismů, znalostí způsobů lovu ryb. Následně po složení zkoušky, Vám rybářský lístek vydá oběcní úřad, ke kterému spadáte dle svého bydliště. Potom ještě potřebujte povolenku k lovu ryb, kterou vydává např.místní organizace Rybářského svazu a pak už můžete lovit ryby v rybářských revírech. A pokud Vám tato procedura přijde složitá, můžete využít pro rybaření soukromí revír, kde můžete chytat bez povolenky. Samozřejmě něco to stojí, ale ani rybaření s rybářským lístkem není zadarmo.....

Jarní vyjížďka traktorů

V sobotu 29.4. se v obci Libeř poblíž Jílového u Prahy koná 11.ročník spanilé jízdy historických traktorů, motocyklů a aut. Tradiční skladba programu začíná jízdou traktorů začínající v obci Libeň do Libře a následně na to navážou jízdy motocyklů a traktorů obcí Libeň. Motoristický program doplní výstava hasičské techniky, atrakce pro děti a hudební program

Architektura VII.dne

Víte, že v Polsku bylo v období 1945 až 1989 postaveno přes odporu tehdejšího režimu 3.780 kostelů, což je více než v jakékoliv jiné evropské zemi. A právě tomuto tématu z pohledu architektury se věnuje výstava v holešovickém Centru současného umění DOX. Kostely se stavěly z odpadových a načerno získaných materiálů svépomocí a staly se tak projevem víry, ale také protestem proti vládě. Přičemž nejvíce kostelů bylo postaveno po zvolení Jana Pavla II. papežem v roce 1978 a po vzniku hnutí Solidarita v roce 1980 - tedy v době, kdy výstavba kostelů nebyla ani povolena ani zakázaná. Výstava představuje fotografie, diagramy, mapy a krátké příběhy přímo ze stavenišť. Výstavu můžete navštívit až do 22.5., a to každý den mimo úterý.