hlavní foto

Kresby Vladimíra Renčína

Až do 10.února si v Galérii Smečky poblíž Václavského náměstí můžete připomenout legendární kresby Vladimíra Renčína, jehož první kresba vyšla v Zemědělských novinách v roce 1959. Na výstavě na Vás čeká přes dvě stě kreseb, které Vám připomenou veselé a dobrácké postavičky Dlabáčka, Rambouska a Marie. Důležitou část expozice tvoří i kresby připomínající večerníčkové příběhy Zvířátka pana Krbce. Zajímavostí výstavy jsou také Renčínovy kresby na titulních stranách časopisů Dikobraz a Mladý svět. Výstavu je otevřena vždy od úterý do soboty, a to mezi 11 až 18 hod..

 

Letecké muzeum ve Kbelích

Ještě do konce října 2018 máte příležitost navštívit jedinečné Letecké muzeum ve Kbelích. Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha - Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Kbelské muzeum je největším leteckým muzeem u nás a ve svých sbírkách má 275 letadel, z nichž 85 je vystaveno v šesti krytých halách a 25 v nekrytých expozičních prostorech. Ostatní jsou v depozitářích nebo ještě provozovány. Expozice muzea se vztahuje především k historii našeho vojenského letectví a řada vystavených letounů patří ke světovým unikátům. Muzeum je otevřené od úterka do neděle, a to mezi 10 - 18 hod. a vstup je zdarma.

Uhelné safari na Mostecku

Zkuste se podívat na uhelné Mostecko trochu jinak a na vlastní oči. Využijte příležitost a účastněte se projektu - uhelné safari. Jedná se vlastně o komentované exkurze v těžební oblasti mostecké uhelné pánve, při které můžete spatřit povrchové velkolomy i rekultivované plochy. Vše probíhá za plného provozu dolu a k vidělní je celý cyklus dobývání uhlí od těžby skrývky, přes těžbu uhlí až po rekultivaci. Uhelného safari se můžete účastnit, dle planovaného programu a to vždy ve středu a v sobotu od dubna do října a délka programu je přibližně tři až čtyři hodiny. Zlatým hřebem programu safari bývá příležitost vidět skupinu muflonů, která si tento prostor kupodivu oblíbila.

Svatba v Paláci Kinských

Zpříjemněte si teple letní dny příjemnou vycházkou do zahrady Kinských na Smíchově a můžete spojit tuto cestu s návštěvou aktuální výstavy v Letohrádku Kinských věnované vesnickým veselkám v Čechách a na Moravě v 19. a 20.století . Na výstavě uvidíte řadu svatebních krojů, ukázky svatebních kytic nebo svatebních obřadníků, darů či výzdoby. Zároveň se dozvíte, jak vznikla tradice svatebních družiček a závojů, ale také co bylo obvyklou součástí věna. Výstava je otevřena každý den, mimo pondělí od 10 do 18 hod., a to až do 7.1.2018.

Jak začít s rybařením

Pro získání prvního rybářského lístku je třeba složit zkoušku - test u místní organizace Rybářského svazu. Okruhy k testu se týkají například znalosti legislativy o rybářství, detailních znalostí rybářského řádu, poznávání druhů ryb a vodních organismů, znalostí způsobů lovu ryb. Následně po složení zkoušky, Vám rybářský lístek vydá oběcní úřad, ke kterému spadáte dle svého bydliště. Potom ještě potřebujte povolenku k lovu ryb, kterou vydává např.místní organizace Rybářského svazu a pak už můžete lovit ryby v rybářských revírech. A pokud Vám tato procedura přijde složitá, můžete využít pro rybaření soukromí revír, kde můžete chytat bez povolenky. Samozřejmě něco to stojí, ale ani rybaření s rybářským lístkem není zadarmo.....