Bolest v krku: Co na ni radí naše babičky
Zdroj: Pixabay
|

Bolest v krku: Co na ni radí naše babičky

Víte, co dělat, když vás trápí bolest v krku? Naše babičky mají na to jednoduché rady, které se osvědčily po generace. Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak se postarat o své hrdlo pomocí tradičních léčebných postupů.

Jak přírodní bylinky mohou pomoci při bolesti v krku

Pokud trpíte bolestí v krku, nemusíte sahat po lékárně okamžitě. Naše babičky již od pradávna věděly, jak přírodní bylinky mohou pomoci zmírnit nepříjemné potíže. Zde je pár tipů, jak si poradit s bolestí v krku pomocí tradičních metod:

 • Máta: Máta obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi a může pomoci uvolnit napětí v krku. Můžete si z ní připravit bylinkový čaj nebo použít mátaový sprej na krk.
 • Med a citrón: Kombinace medu a citrónu je také oblíbeným způsobem, jak zmírnit bolest v krku. Med pomáhá uklidňovat podrážděné hrdlo, zatímco vitamín C obsažený v citrónu podporuje imunitní systém.
 • Sůl a voda: Gargling se slanou vodou může pomoci redukovat zánět v krku a ulevit od bolesti. Stačí rozpustit čajovou lžičku soli ve sklenici teplé vody a provést kloktání několikrát denně.

Domácí recepty na šumivé a osvěžující nápoje proti bolesti krku

Proti bolesti krku se tradičně používají různé domácí recepty, které předávají z generace na generaci naše babičky. Tyto šumivé a osvěžující nápoje nejenže zmírňují nepříjemné pocity v krku, ale také mají blahodárný účinek na celkovou pohodu.

Pokud trpíte bolestí v krku a hledáte účinný způsob, jak si ulevit pomocí přírodních prostředků, zkuste následující recepty:

 • Medová citronáda: Smíchejte šťávu z jednoho citronu s teplou vodou a přidejte lžíci medu. Tento nápoj je bohatý na vitamín C a má zklidňující účinky na podrážděný krk.
 • Bylinkový odvar: Připravte si bylinkový odvar z heřmánku, máty a řebříčku. Tyto bylinky mají protizánětlivé účinky a pomáhají ulevit od bolesti v krku.
 • Šalvějový čaj: Šalvěj má silné antibakteriální vlastnosti a je ideální pro boj s bakteriemi způsobujícími bolest v krku. Navíc má osvěžující chuť a voní.

Výhody horkého mléka s medem při bolesti v krku

Výhody horkého mléka s medem při bolesti v krku

Pokud trpíte bolestí v krku, jedním z tradičních léků, který doporučují naše babičky, je horké mléko s medem. Tato kombinace má řadu výhod a může vám pomoci zmírnit nepříjemné příznaky bolesti v krku.

Horké mléko pomáhá uvolnit napjaté svaly v krku a tlumí podráždění. Med obsahuje protizánětlivé vlastnosti a antibakteriální látky, které mohou pomoci bojovat proti infekci a urychlit hojení. Kombinace horkého mléka a medu je tak skvělým přírodním prostředkem pro případy bolesti v krku.

Výhody horkého mléka s medem:
Horké mléko uvolňuje napjaté svaly v krku.
Med obsahuje protizánětlivé vlastnosti.
Antibakteriální účinky medu pomáhají bojovat proti infekci.
Kombinace horkého mléka a medu urychluje hojení bolesti v krku.

Účinné metody obkladů pro zmírnění bolesti a zánětu v krku

Účinné metody obkladů pro zmírnění bolesti a zánětu v krku

Vyhřátý obklad na krk je tradičním domácím lékem, který může pomoci zmírnit bolest a zánět. Jeden z oblíbených receptů našich babiček je obklad s medem a hořčicí. Smíchejte dvě lžíce medu s jednou lžičkou hořčice a naneste směs na krk. Nechte působit alespoň 20 minut, poté opláchněte teplou vodou.

Další účinnou metodou je obklad z teplého mléka s medem a máslem. Zahřejte sklenici mléka, přidejte lžíci medu a lžíci másla. Vytvořte si horký nápoj a pomalu ho vypijte. Tato teplá směs může uvolnit podráždění a zmírnit bolest v krku.

Nezapomínejte také pravidelně pít teplé nápoje, jako je bylinkový čaj s medem nebo horká voda s citronem. Důležité je také dodržovat odpočinek a vyhýbat se dráždivým látkám, jako je kouření a prach, které mohou podráždit krk a zhoršit bolest. Snažte se o uvolnění a s úctou přijímejte rady svých babiček, které mohou být opravdu účinné.

Tipy na odstranění podráždění krku pomocí jednoduchých postupů

Jednoduché postupy, které vám pomohou zmírnit podráždění krku, jsou často ty nejúčinnější. Naše babičky věděly, jak na to, a my vám přinášíme jejich osvědčené tipy. Zkuste následující:

 • Pijte teplý bylinný čaj s medem a citronem, který má protizánětlivé účinky.
 • Kloktejte teplou vodou s jedlou sodou, abyste uklidnili podrážděnou sliznici krku.
 • Udělejte si obklad z teplého zelí, které má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá redukovat otok.

Jak stará moudrost našich babiček může pomoci při bolesti v krku

Naše babičky mohou být skvělým zdrojem moudrosti, když přijde na léčbu bolesti v krku. Mnoho z nich vyrůstalo v dobách, kdy nebyly běžné moderní léky a lidé se museli spoléhat na tradiční metody léčby. Zde je několik tipů, :

 • Grgání solné vody: Smíchejte teplou vodu s lžičkou soli a grgání této směsi může pomoci zmírnit bolest a zabíjet bakterie v krku.
 • Čaj s medem a citronem: Teplý čaj s medem a citronem je osvědčeným prostředkem proti bolesti v krku, který můžete vyzkoušet i v dnešní době.
 • Polévky a vývary: Babičky věděly, že polévka nejen zahřeje tělo, ale také pomáhá uklidňovat podrážděné hrdlo.

Závěr

Závěrem lze tedy říci, že babičky mají v ruce skvělý repertoár léčivých receptů, které mohou být velice účinné při bolesti v krku. Od medu a citronu po cibuli a česnek, existuje celá řada možností, jak si sami doma pomoci. Je důležité si však uvědomit, že tyto postupy mohou být doplňkem k lékařskému ošetření a v případě přetrvávajících potíží je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Výběr vhodného léčebného postupu je totiž klíčem k rychlému uzdravení a návratu k normálnímu životu. Takže nedělejte od babiček v naléhání na zdraví, ale určitě můžete vyzkoušet některou z jejich osvědčených rad. Uvidíte, že může být překvapivě účinná!
Bolest v krku: Co na ni radí naše babičky

Zdroje:

1. https://www.ordinace.cz/clanek/krkovy-sum-na-grgavku-top-3-babickych-babli-u-na-bolest-v-krku/

2. https://bylinkovylekar.cz/babicky-zpusoby-jak-si-lecit-krk/

3. https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/babicka-tusila-spolahlive-naslouchani-kazu-nabizi-bezne-pripravky_47347

4. https://www.rodinnylekar.cz/bolest-v-krku-prirodni-pripravky-a-babicky-rady/

5. https://www.euro.cz/zdravi/bolest-v-krku-nechtene-hostitelstvi-bakterii-v-stovkach-lidi-1352553

6. https://www.pricestujeme.cz/porady-na-bolest-v-krku-babicky-rady/

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *